menü resmi

Vajinada Kaşıntı Olması

Vajina Kaşıntısı

Vajinal bölgede meydana gelen kaşıntının menopoz, enfeksiyon ve mantar oluşumu gibi birçok nedeni olabilir. Kaşıntının önüne geçebilmek adına belirlenecek tedavi yöntemi öncesi ilgili tetkiklerin yapılması ve aslolan hastalığın ortadan kaldırılması gerekiyor. Az önce de ifade ettiğimiz gibi kaşıntı durumunun birden çok nedeni olabilir ve öncelikli olarak da bu nedenin tespit edilmesi gerekiyor.

Vajina Kaşıntısı Neden Olur?

 • Cilt Hastalıkları:

Sedef ve egzama gibi deri hastalıkları, vajinal bölgedeki kaşıntının en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Pul pul ve derinin dökülür hal alması ile birlikte kendini gösteren bu tür hastalıklar, kaşıntılı hastalıklardan bazılarıdır. Hastalık ilerlemeden tedavinin yapılması büyük önem taşıyor, aksi takdirde vajinal bölge her geçen gün görsel olarak daha zayıf ve daha kötü bir görüntüye sahip olacaktır. Kızarıklık, dökülmeler ve bununla birlikte kaşıntı sorunu, kişinin gündelik hayatını da olumsuz etkileyecek ve sosyal hayatını da sekteye uğratacaktır. Bu tür hastalıkların tedavisi oldukça basit ve vakit kaybetmeden bir uzmandan yardım almanızda fayda var.

 • Bakteriyel Vajinoz Sorunu:

İyi ve kötü bakterilerin dengelenememesi nedeniyle ortaya çıkan enfeksiyonel durumlardan bir tanesidir. Bu hastalık, kaşıntı gibi sorunları da beraberinde getiriyor ve kişinin gündelik hayatına olumsuz etki ediyor. Kaşıntı ile birlikte kişi yürümekte de güçlük çekecek ve sıkıntı yaşayacaktır. Tespit edildiği ya da şüphe duyulduğu takdirde hiç vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmak gerekiyor.

 • Mantar enfeksiyonu
 • Kremler ve kozmetik ürünler
 • Vajina spreyleri
 • Cinsel ilişki
 • Menopoz

Vajina Kaşıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinal kaşıntının tedavi edilmesinden önce ilgili tetkiklerin hatasız bir şekilde yapılması gerekiyor. Bunun nedeni ise kaşıntı sorununun altında yatan bir hastalık olup olmadığını tespit etmektir. Kaşıntı durumu kimi zaman farklı hastalıkları da beraberinde getirebiliyor. Sıradan bir kaşıntı durumu, ilaç ve merhemler ile kısa sürede tedavi edilebilir.

vajina-kasintisi

Krem ve merhemlerin yanı sıra oral yolla alınacak haplar da kaşıntı tedavisinde büyük önem taşımaktadır. Antibiyotik tedavisi ile kaşıntı sorununu azaltmak ve düzenli kullanım sonrasında bu sorunu tamamen ortadan kaldırmak da mümkündür. İlaç tedavisinde vajinal bölgenin temizlik ve bakımı da çok daha hassas bir şekilde yapılmalıdır. Bu dönemde cinsel ilişkiye girmek kesinlikle tavsiye edilmiyor ve hastalığın ilerlemesine neden olabileceği söyleniyor.

Kaşıntı durumu, menopoz ile bağlantılı ise bu süreçte östrojen kremi ya da vajinal halka parçası adı verilen yöntem ile tedavi gerçekleştirilebilir. Steroid kremleri de kaşıntının azaltılmasında ve kişinin rahatlamasında büyük bir öneme sahiptir. İlaç kullanımı doktor kontrolünde yapılmalı ve tercih edilecek ilaçlar konusunda da reçete dışına çıkılmamalıdır.

Tüm bu detaylar göz önünde bulundurulduğunda ve hasta da gerekli hassasiyeti gösterdiğinde tedavi başarılı bir şekilde sonuçlanacak ve hasta derin bir nefes alacaktır.

Vajina Kaşıntısı – Ferç Kaşıntısı Bitkisel Tedavi

Kadınların üreme organı olan vajinanın dış kısmında kaşıntı meydana gelmesi; döl yolundan gelen akıntıdan kaynaklı olabilir. Bunun yanı sıra kullanılan sabun ve giyilen iç çamaşırından da kaynaklı kaşıntı olabilir. Bu sebepler var ise kullanılan sabun değiştirilmeli ve giyilen iç çamaşırı değiştirilerek kaşıntıdan kurtulabilirsiniz. Diğer sebeplerden oluşan Ferç kaşıntısı için bitkisel çözüm önerilerini deneyebilirsiniz.

 • 1. Yöntem: 1 çorba kaşığı süzme bal ile 1tatlı kaşığı zeytinyağı karıştırılarak günde 3 defa vajina çevresine ve içerisine sürülür.
 • 2. Yöntem: 8 bardak suya 5 çorba kaşığı börülce eklenerek kaynatılır ve oluşan karışım günde 3 defa bir çay bardağı içilir.
 • 3. Yöntem: 4 bardak suya 2 tatlı kaşığı ufalanmış menekşe çiçeği ve yaprağı konulur. Daha sonra karışım 10 dakika kaynatılır. Yarım saat soğuması bekletildikten sonra tülbent ile süzülür ve bir şırınga yardımı ile döl yoluna sıkılır. Karışımın içeri girmesi gerekmektedir.
 • 4. Yöntem: 2 bardak suya 1 çorba kaşığı ufalanmış ceviz yaprağı konulur. Yaklaşık 20 dakika bekletildikten sonra günde 3 defa bir çay bardağı içilir.
 • 5. Yöntem: 1 kahve fincanı beyaz kil üzerine 1 tatlı kaşığı su ve 3 çorba kaşığı zeytinyağı konulur. Daha sonra karışım merhem kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Akşam uyumadan önce üreme organının çevresine sürülür. Sabah uyandığınız zaman ılık su ile yıkayabilirsiniz.
 • 6. Yöntem: Bu yöntemlerin yanı sıra maydanoz ve badem yemenizde kaşıntınıza iyi gelecektir. Günlük olarak 1 çay bardağı sıcak suya 1 kahve kaşığı kekik konularak bitki çayı hazırlanarak gün içerisinde tüketebilirsiniz.
Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.kasintisi.com Tüm Hakları Saklıdır.