menü resmi

Kulak Kaşıntısı ile Nasıl Başa Çıkılır

Basit bir sorun gibi görünse de araştırıldığında ardında farklı nedenleri ve sorunları barındıran kulak kaşıntısı, en kısa sürede tedavi edilmeli ve bu konuda hastaların da büyük bir hassasiyet göstermeleri gerektiğini düşünüyoruz. Dilerseniz kulak kaşıntısının nedenlerine hep birlikte göz atalım.

Kulak Kaşıntısının Nedenleri?

  • Dış Kulak Yolu İltihabı: Enfeksiyon riski ya da enfeksiyon belirtileri, kulak kaşıntısının en önemli nedenleri arasında gösteriyor. Dış kulak iltihabı ile birlikte kaşıntının seviyesi artacak ve kişiyi rahatsız eder boyuta ulaşacaktır. Kaşıntının sona erdirilebilmesi için öncelikli olarak enfeksiyon riskinin araştırılıp tedavi konusunda da bu noktaya eğilmekte fayda vardır.
  • Yabancı Cisim Teması: Özellikle kırsal alanda ikamet eden ve yaşamını burada devam ettiren insanlarda bu sorun çok daha fazla gözlemleniyor. Yabancı cisim ve böcek türü canlıların kulak ile temas etmesi kaşıntıya neden olabiliyor. Yabancı cisimlerin ve canlıların kulak içerisinde ilerlemeleri ve beslenmeleri de çok kolaydır. Hatta böcek türü canlılar burada çoğalabilir ve insan vücuduna farklı zararlar da verebilir. Bu tür bir durumda cerrahi müdahale gerekebiliyor ve hiç vakit kaybetmeden uzman yardımı almakta fayda vardır.
  • Alerjik Reaksiyonlar: Hassas vücut yapısına sahip olan insanlarda alerjik reaksiyon riski çok daha fazla görülüyor ve bu riskin ortadan kaldırılması da büyük önem taşıyor. Kulak kaşıntısının en önemli nedenlerinden bir tanesi de alerjik reaksiyonlardır ve vakit kaybetmeden tedavi edilmesi şarttır.
  • Kozmetik Ürünler
  • Böcek Isırması
  • Endüstriyel kimyasallar

kulak-kasintisi

Kulak Kaşıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

  • Antihistamin: Histaminlere karşı en etkili tedavi yöntemlerinden bir tanesi de karşı tedavi yolu olan antihistamin içerikli ilaçlardır. Doktor kontrolleri ve ilgili tetkikler sonrasında ilaçlar da yine doktorunuz tarafından reçete dahilinde sizlere sunulacaktır. İlaç tedavisi ile birlikte kaşıntıyı sonlandırmak çok daha kolay olacaktır. Acil durumlarda eczacılardan da yardım alabilir ve tavsiye edilen ilaçları da listelerinize dahil edebilirsiniz.
  • Mantar Önleyici İlaçlar: Kulak kaşıntısının asıl nedeni mantar ise, bu sorunu çözmek için müdahalede bulunmak önceliklidir. Mantar tedavisinde kullanılan ilaçlar da yine kontroller neticesinde doktorunuz tarafından yazılacak ve sizlere sunulacaktır.
  • Solüsyon: Sirke ve alkol solüsyonları da kulak kaşıntısının tedavisinde büyük önem taşıyor. Bu ürünlerin hazırlanmasında profesyonellerden yardım almanızda fayda var. Amatörce müdahale, kulak sağlığınıza zarar verebilir ve hastalığı daha ileri seviyelere taşıyabilir.
  • Doğal Tedavi Yöntemleri: Her ne kadar en son tavsiye edilecek yöntemler olsa da kulak kaşıntısında fayda sağladıkları aşikar. Zeytinyağı masajı ve Hindistan cevizi yağı masajı da alternatif tıbbın önerdiği tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Uzmanlar da bu konuda tavsiyelerine devam ediyor ve bu ürünlerin kaşıntı tedavisinde sorunsuz bir şekilde kullanılabileceğini ifade ediyorlar. Dilerseniz alternatif tıptan da yardım alabilirsiniz.
Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.kasintisi.com Tüm Hakları Saklıdır.