menü resmi

Kaşıntıya Hangi Bitkiler İyi Gelir

Kaşıntı Neden Olur?

İnsan vücudu oldukça hassas bir yapıya sahiptir… Gıda tüketiminde yapılacak hata, alerjik durumlar ve mantar oluşumu gibi birtakım sorunlar, vücudun kaşıntı şeklinde tepki vermesine neden olabiliyor. Kaşıntının birçok farklı nedeni mevcut ve sorunu ortadan kaldırmak için öncelikli olarak bu rahatsızlığın ardındaki sorun ile ilgilenmekte fayda var.

Sorun, tetkikler ile birlikte tespit edildikten sonra ilaç tedavisi ya da ilgili tedavi yöntemi ile birlikte kısa sürede ortadan kaldırılabilir. Kaşıntı için alternatif tıbbın tavsiye ettiği bitkileri de kullanabilirsiniz. Doğa, insan yaşamına çok sayıda fayda sunuyor ve bitkiler de bu bağlamda büyük öneme sahiptir. Dilerseniz hangi bitkilerin kaşıntı sorununa iyi geleceğini hep birlikte inceleyelim.

Nane Yağı:

nane

Vücudunuzun herhangi bir bölgesindeki kaşıntıya hızlı bir şekilde etki edecek oluşumlardan bir tanesi de nane yağı olarak karşımıza çıkıyor. Antiseptik ve aneljezik içeriği ile kaşıntı sorununun çözümünde etkin rol oynayan nane yağı, aktarlarda ve eczanelerde de satışa sunulmuş durumda.

Alerjik reaksiyonlara karşı oldukça etkili olan bu karışımı sizler de temin edebilirsiniz. Evde doğal yollarla yapmak oldukça zahmetli, bu yüzden eczane ve aktar ziyareti ya da tercihi çok daha doğru olacaktır.

Kekik:

kekik

Anti-inflamatuar içeriği ile kaşıntı ve alerjik reaksiyon gibi sorunlarda etkisini çok daha kısa sürede ortaya koyan bitkilerden bir tanesi de kekik olarak karşımıza çıkıyor. Timol adı verilen madde, kekikte çok yoğun bir şekilde yer alıyor. Bu maddenin en büyük özelliği ise kaşıntıya sebebiyet veren inflamasyonu en kısa sürede azaltıyor olmasıdır.

Kekik, tek başına kullanılmıyor ve nane bitkisinde olduğu gibi yağ şeklinde kullanılması tavsiye ediliyor. Kekik yağı, kaşıntının yanı sıra birçok hastalıkta da etkin madde olarak biliniyor ve alternatif tıpta da önemli bir yere sahip olduğunu ifade etmek gerekiyor. Kaşıntının olduğu bölgeye masaj yapar şekilde uygulanması, kaşıntın kısa sürede yok olmasını sağlayacaktır.

Kekik yağını eczanelerden ya da aktarlardan temin edebilirsiniz.

Yulaf Ezmesi:

yulaf-ezmesi

Yulaf ezmesi, yalnızca kaşıntı konusunda değil, cilde daha parlak bir görüntü sağlaması ve rahatlatıcı bir etki sunması ile de özellikle kadınlar tarafından çok daha fazla tercih edilen bir bitki türüdür. İçerdiği anti inflamatuar maddesi ile kaşıntı sorununun çözümünde de önemli bir paya sahiptir.

Uygulama şekli ise çok daha farklıdır ve büyük bir küvet doldurularak içine bir miktar yulaf ezmesi dahil dildikten sonra 45 dakika kadar bu suda kalmak ve vücudumuza masaj yapar şekilde uygulamak gerekiyor. Burada hazırlayacağınız karışımda suyun sıcaklığı da büyük önem taşıyor çünkü aşırı sıcak, kaşıntıyı tetikleyici bir özelliğe sahip olduğu için ılık ya da hafif soğuk su tercihi sağlığınız açısından ve hastalığın iyileştirilmesi açısından çok daha iyi olacaktır.

Şimdiden geçmiş olsun.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.kasintisi.com Tüm Hakları Saklıdır.