menü resmi

Göz Kaşıntısı Neden Olur Nasıl Geçer

Gözde meydana gelen kaşıntı, farklı birçok hastalığın da habercisi olabilir. Sağlığımız her şeyimiz ve en küçük sorunda bile vakit kaybetmeden bir uzmandan yardım almak gerekiyor. Peki gözde meydana gelen kaşıntının sebepleri ne olabilir? Dilerseniz bu nedenleri maddeler halinde incelemeye çalışalım…

Göz Kaşıntısının Nedenleri?

  • Dönemlik Alerjik Reaksiyonlar: Bazı dönemlerde hassas vücut yapısına sahip olan insanlar, polen alerjisi gibi sorunlar ile karşılaşabiliyor. Dönemlik bir reaksiyon olan bu sorun, kinin gündelik hayatına da olumsuz etkide bulunuyor. Gözde kaşınmanın yanı sıra göz bölgesinin kızarmasına ve görme sorunlarının var olmasına da sebebiyet verebiliyor. Polen alerjisi ve dönemlik alerjik reaksiyonlar, kaşıntının en büyük nedenlerinden bir tanesidir ve tedavi edilmediği takdirde farklı sorunları da beraberinde getirebilir.
  • Yabancı Maddeler: Göz, vücudumuzun en hassas organlarından bir tanesidir ve yapısal olarak da bu hassasiyeti bariz bir şekilde ortaya koyuyor. Yabancı maddelerin göz ile teması da bu bağlamda kaşıntı ve ağrıya neden olabiliyor. Göze temas edecek cisimlerin en kısa sürede klinik ortamda alınması gerekiyor. Vakit kaybettiğiniz takdirde yabancı cisim göz bölgesinde daha hızlı bir şekilde ilerleyecek ve birtakım sorunlara neden olacaktır.
  • Göz Kuruluğu: Sağlıklı bir insan vücudunda, gözün ihtiyacı olan göz yaşı üretimi de yine sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilecektir. Göz yaşı üretiminde yaşanan sorunlar, kişide göz kuruluğuna sebebiyet veriyor ve bu da kaşıntıya neden oluyor. Gözdeki kaşıntının en önemli nedenlerinden bir tanesi göz kuruluğudur. Kaşıntının tedavi edilmesi için öncelikli olarak göz kuruluğunun sonlandırılması ve tedavi edilmesi gerekiyor. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi gözdeki kaşıntı sorunu farklı hastalıkları da beraberinde getirebiliyor ya da bünyesinde barındırabiliyor.
  • Enfeksiyon: Bakteri, mantar ya da virüs kaynaklı sorunlardan bir tanesi olan göz enfeksiyonu da gözde kaşıntıya neden olabilir. Tedavi edilmediği takdirde farklı birçok hastalığı da beraberinde getiren göz kaşıntısının bir uzman tarafından kontrol edilmesi ve gerekli tetkiklerin de bir an önce yapılması gerekiyor. Dilerseniz tedavi için uygulanabilecek yöntemlere de hep birlikte göz atalım.

goz-kasintisi

Göz Kaşıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Göz kaşıntısının tedavi edilmesinde tetkikler büyük önem taşıyor. Hastalığın sebebi bir başka hastalık ise öncelikli olarak bu hastalığı tedavi etmek gerekiyor. Göz kaşıntısının tedavisinde genellikle ilaç tedavisi tercih ediliyor ve doktor tarafından gerçekleştirilecek tetkikler neticesinde ilgili ilaç grubu da reçete ile birlikte sunuluyor.

Doğal yollarla tedavi yöntemleri de mevcut ve bunlardan bir tanesi de demlenmiş çay poşetinin bir süreliğine gözde tutulmasıdır. Göz kapağının üzerine hafif bastırır şekilde koymanız yeterli olacaktır. Bitkisel tedavi yöntemleri de mevcut ancak bu yöntemlerden önce doktor kontrolünü tercih etmeniz ve ilaç tedavisi ile birlikte sorunu çözmeni çok daha sağlıklı olacaktır.

Göz Kaşıntısı için Bitkisel Tedavi

Göz kaşıntısı önceden de belirttiğimiz üzere önemli bir hastalığın işareti olabilir. Bu sebeple bir an önce bir doktora başvurmak gerekir. Sinirsel hastalıklar ydaa sigara içmekten dolayı gözleriniz kaşınıyorsa eğer aşağıdaki yöntemleri deneyerek göz kaşıntısından kurtulabilirsiniz.

  • 1. Yöntem: Bu bitkisel tedavi için, 1 avuç boru çiçeğini ateşe atınız ve tütsü misali dumanının çıkmasını sağlayın. Boru çiçeğinden çıkan dumanlar zamanla etkisini gösterecektir.
  • 2. Yöntem: 1 avuç hurma çekirdeği ile sinirsel ve sigaraya bağlı kaşıntıdan kurtulabilirsiniz. Bunun için, 1 çorba kaşığı hurma çekirdeği yakılarak kömür haline gelmesi sağlanır. Daha sonra bu hurma çekirdeği kömürünü ezerek gözlerinizin üzerine sürünüz.

Yukarıdaki iki yöntem ile gözlerinize bitkisel yoldan kaşıntıdan kurtulma yollarını bulabilirsiniz.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.kasintisi.com Tüm Hakları Saklıdır.