menü resmi

Dudak Kaşıntısı

Dudak Kaşıntısı Belirtileri, Sebepleri ve Tedavisi

Genellikle bazı insanlarda görülen dudak kaşıntısı domates, şeftali, karpuz ve kavun gibi meyvelerin tüketilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Kaşıntının yanı sıra eğer kızarıklık gibi belirtilerde ortaya çıkıyorsa alerjiden şüphelenilmelidir. Bunun yanı sıra bahar aylarında sıklıklar görülen polen alerjisi ve meyveler arasındaki çapraz reaksiyon sebebi ile ortaya da çıkabilmektedir.

Dudak Kaşıntısı Sebepleri

Dudak ve çevresinde meydana gelen kaşıntının sebebi genellikle alerjik olsa da farklı sebepler sonucu da dudaklarda ve etrafında şiddetli kaşıntılar meydana gelebilir. İnsan vücudu bazı polen ve farklı maddelere aşırı tepki gösterebilmektedir. Bu tepki sonrası deride kızarıklık, kabarcık ve kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bu kaşıntılar zaman zaman önemsiz olarak görülse de kronik derecede ki kaşıntılar deride tahrişe ve yaralanmalara sebep olabilir. Oluşan bu yaralar zamanla enfeksiyon kaparak iltihaplanabilir ve ciddi sonuçlar doğurabilir.

Bu sebeple dudaklarda ve etrafında meydana gelen kaşıntıları önemsemek ve bir doktora görünmek gerekmektedir.

Alerjinin yanı sıra soğuk havalar, dudakların kuruması ve benzeri durumlarda dudakta kaşınmalar ve aşınmalar meydana gelebilmektedir. Soğuk havaların etkisi ile dudaklarımız kurur ve gerekli derecede nem alamadığı için kaşıntı meydana gelebilmektedir. Bu kaşıntılar genellikle aşırı bir tehlike arz etmemekle birlikte nemlendirici kremler kullanılarak kısa sürede giderilebilir.

dudak-kasintisi

Öte yandan dudaklarda meydana gelen uçuk ve benzeri yaralanmalarda kaşınma ortaya çıkabilir. Bu kaşınmalarda zamanla sorun yaratabilir. Nitekim uçuk ve benzeri yaralanmalar sonucu oluşan yaralar iltihaplanarak dudak ve çevresi tahriş olabilir. Uçuk bulaşıcı bir hastalık olmasının yanı sıra tedavisi bulunamamış hastalıklar arasında yer almaktadır.

Uçuk birçok farklı sebep ile ortaya çıkarken genellikle insanlarda korku ve gece uyuduktan sonra ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu durumlarda oluşan kaşıntılar için doktora başvurmanız gerekmektedir.

Besin Alerjisi Tespiti ve Tedavisi Oldukça Önemli!

Çeşitli besinlerin tüketimi sonrası oluşan dudak kaşıntılarında besin tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Hangi besinin kaşınmaya sebep olduğu tespit edilerek bu besinlerin tüketimine özen gösterilir. Ayrıca doktorlar tarafından yapılan alerji testlerinde gizli besin alerjisi adı verilen alerji de dudaklarda kaşıntıya sebep olabilmektedir.

Dudak kaşıntısı tedavisi kaşıntının hangi sebeple ortaya çıkmasına bağlı olarak değişebilmektedir. Dudak kaşıntısı her ne kadar hayati derecede önem arz eden bir rahatsızlık olsa da uzman bir doktora başvurmak gerekmektedir. Nitekim uzun süreli kaşıntılar bireylerde huzursuzluk, uykusuzluk ve iştahsızlık gibi sebeplere yol açabilir. Dudak kaşıntısı rahatsızlığı genellikle dudak kremi, alerji tedavisi gibi farklı yöntemlerle giderilmektedir.

Bu makalede yer alan yazılar bilgilendirme amacı ile kaleme alınmıştır. Herhangi bir rahatsızlık durumunda uzman bir doktora başvurmanız önerilir.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.kasintisi.com Tüm Hakları Saklıdır.