menü resmi

Arkadaşlar Dövme Kaşıntısı Nasıl Geçer

Dövme Kaşıntısı Belirtileri, Sebepleri ve Tedavisi

Vücudun herhangi bir bölgesine yapılan dövme zaman zaman bölgede kaşıntıya sebep olabilir. Vücut kullanılan ürüne veya mürekkebe bir reaksiyon gösterebilir. Dövmelerde meydana gelen kaşıntı ve kabarma dövme yaptıran kişilerin karşılaştığı sorunların arasında yer almaktadır. Bu noktada birçok sorun olabilir ve kaşıntının asıl sebebini bulmak zor olabilir.

Dövme Kaşıntısı Sebepleri

Dövmede oluşan kaşıntının en büyük sebeplerinden bir tanesi de alerjik reaksiyondur. Özellikle dövmede kullanılan kırmızı ve sarı renklerin içerisinde bulunan maddeler vücutta çeşitli alerjik tepkimelere sebep olur. Bu tepkimeler birkaç hafta içerisinde olabileceği gibi yıllar içerisinde de ortaya çıkabilir. Bu durum tamamen vücudun vereceği tepkiye bağlı olarak değişmektedir. Eğer bir renge özel olarak kaşıntı oluşuyorsa dövmenin bulunduğu bu renkler diğer bölgelerden farklı olarak kabarma ve kızarıklık belirtileri gösterir. Bu ve benzeri rahatsızlık durumlarında cildiye uzmanına gidilmesi gerekmektedir.

Alerjik reaksiyonların yanı sıra çeşitli hava etkileri de vücutta ve dövmenin bulunduğu bölgede kaşıntıya sebep olabilir. Sıcak ve soğuk hava etkisiyle derinin kurumasıyla dövmede az da olsa bir şişme meydana gelebilir. Bu şişme zamanla kaşıntıya sebep olur. Oluşan bu kabarıklar sürekli kaşınırsa derinin daha fazla tahribe sebep olur.

Kan basıncında oluşan yükseliş, adrenalinin artış göstermesi ve vücutta oluşan ani ısı değişiklikleri deriyi etkileyebilmektedir. Bu etki zamanla dövme üzerinde kaşıntıya sebep olur. Vücutta oluşan bu tepkimeler alınan besinler ve kullanılan çeşitli ilaçlar sebebi ile oluşabilmektedir.

dovme-kasintisi-nasil-gecer

Dövme Bakımı ve Kaşıntı Tedavisi

Dövme yaptırmadan önce her dövme sanatçısına başvurmak ve bakım için gerekli tedbirleri almak gerekmektedir. Dövmenin bakımsız bırakılması deride zamanla tahrişe ve kaşıntılara sebep olabilmektedir. Kaşıntı olması durumunda dövmenize uzun süreli ve sürekli bakım yaparak kaşıntıların giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Dövme ve benzeri uygulamalara gitmeden önce bunun sorumluluğunu alıp alamayacağınıza da karar vermelisiniz. Nitekim bu ve benzeri yapılacak şeylerde sağlığınızı riske etmemeniz önerilir. Her dövmeye özel çeşitli bakım yöntemleri bulunsa da dövme yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Bunlar kısaca;

  • 10 ila 15 gün boyunca dövme sanatçısı veya doktor tarafından tavsiye edilen kremin her gün düzenli olarak 4 defa dövme üzerine masaj yaparak sürülmesi. Kremin miktarını deride parlaklık oluşturacak kadar belirlenmesi gerekmektedir.
  • Dövmeyi yaptırdıktan sonra 2 ila 3 hafta boyunca göl, deniz ve havuz gibi bakterilerin deriye bulaşabileceği yerlerden uzak durmak.
  • Dövmenin kaşınması durumunda kesinlikle tırnak uçları ile kaşınmaması ve dövmenin üzerine vurularak veya ıslak havlu, peçete ve bezin dövmenin üstüne serilmesi.
  • Dövmede oluşan kabuklar zamanla kaşınmaya sebebiyet verse de dövmenin soyulmaması oldukça önemlidir. Zamanla kendi kendine atması beklenilmelidir.
  • Alkol içeren vücut losyonu veya kremlerin dövme üzerine sürülmemesi gerekmektedir.
  • Dövmeyi yaptırdıktan sonra 1 ay boyunca güneş ışığına direk ve uzun süreli maruz bırakılmaması gerekmektedir.
  • Dövmeyi tahriş edecek türde kazak vb. dar giysilerin giyilmemesi.
  • Dövme iyileştikten sonra kısa bir süre daha tavsiye edilen kremin dövme üzerine sürülmesi.
Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.kasintisi.com Tüm Hakları Saklıdır.