menü resmi

Dilimiz Neden Kaşınır

Dil Kaşıntısı

Tükettiğimiz gıdaların tatlarını algılama konusunda dil organı önemli bir göreve sahiptir. Algılama ve bu tatları beyne iletme görevine sahip olan dil, bazı durumlarda şiddetli kaşınma ve kanama gibi sorunları beraberinde getirebiliyor. Bu tür sorunlar ile karşı karşıya gelindiği takdirde organ kendi görevini yerine getirme konusunda büyük sıkıntı yaşıyor.

Kısa süreli kaşıntılarda endişe edilecek bir durum söz konusu değildir ancak bu kaşıntı uzun süre devam eder ve tat alma duyusunda zayıflamaya neden olursa hiç vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmanız gerekiyor. Peki dil kaşıntısının nedenleri nelerdir? Dilerseniz detaylar halinde bu nedenlere de hep birlikte göz atalım.

dil-kasintisi

Dil Kaşıntısının Nedenleri?

  • Gıda Alerjisi: Besin alerjisi, vücudunuzun, sindirimde zorlandığı ve tepkisini de farklı yollarla ortaya koyduğu hastalıklardan bir tanesidir. Her insan bu besinlerin bir listesini çıkartıp bu gıdalardan uzak durmayı tercih ettiği takdirde gıda alerjisi ile karşı karşıya gelme riski de belli oranda azalacaktır. Bu konuda ne yazık ki birçoklarımız bilinçsizce hareket ediyor. Gıda alerjisi, dilde kaşıntıya neden olan en büyük sorunlardan bir tanesidir. Kaşıntının yanı sıra dilde pütürlü bir yapı ve kanama durumu da yine bu sorunun belirtileri arasında gösteriliyor. Yukarıdaki başlıkta da ifade ettiğimiz gibi kaşıntı kısa süreli ise endişe etmenize gerek yok ancak uzun süre devam eden bir kaşıntı durumu söz konusu ise gıda alerjisi ile birlikte farklı sorunlar da karşınıza çıkabilir.
  • Ülser, Mantar ve Alerjik Reaksiyonlar: Mantar oluşumu vücudun farklı bölgelerinde meydana gelebilir ve dil de bu bölgelerden bir tanesidir. Mantar oluşumu ile birlikte şiddetli kaşıntı sorunu da ortaya çıkacaktır. Vakit kaybetmeden doktorunuz ile iletişime geçmenizde fayda var. Ülser ve alerjik reaksiyonlar da yine dilde meydana gelen kaşıntının en önemli nedenleri arasında gösteriliyor. Bu tür sorunların tespit edilmesi çok da kolay değildir, bu yüzden uzman denetiminde birtakım tetkikler gerçekleştirilerek kaşıntının asıl nedeni daha kısa sürede ortaya çıkartılır ve ilgili tedavi yöntemlerine başvurulur.

Dil Kaşıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

B kompleks tablet ve vitamin desteği ile birlikte dilde meydana gelen kaşıntının önüne geçilmesi mümkündür. Sorunun ardında herhangi bir hastalık yoksa eğer ilaç tedavisi ile birlikte kaşıntı sonlandırılır. Gıda alerjisi ya da mantar gibi sorunlarda ise farklı tetkiklere ihtiyaç olacak ve tedavi yöntemi de buna göre belirlenecektir.

Vitamin desteği için doktorunuza başvuranız gerekiyor ve vitamin bakımından güçlü ilaçlar sayesinde bu sorunun önüne geçmek de mümkündür. Dil kaşıntısında en etkili tedavi yönteminin ilaç tedavisi olduğunu belirtmek gerekiyor ancak az önce de ifade ettiğimiz gibi sorunun arkasında farklı bir hastalık durumu yatıyorsa eğer tedavi için farklı alternatiflere başvurmak da gerekebilir.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.kasintisi.com Tüm Hakları Saklıdır.