menü resmi

Cilt Kaşıntısı ile Başa Çıkmak

Cilt Kaşıntısı

İnsan cildinde zaman zaman çeşitli sebepler nedeniyle kaşıntı rahatsızlığı meydana gelebilmektedir. Kaşıntı rahatsızlığı birçok insanın gündelik olarak başına gelebilmektedir. Ancak bazı durumlarda bölgesel olarak kaşıntı problemi bazı insanlarda sürekli olarak ortaya çıkabilmektedir. Kaşıntı sebebine bağlı olarak farklı zaman dilimlerinde farklı derecelerde görülebilmektedirler.

Kaşıntı tıp literatüründe pruritus olarak adlandırılan bir rahatsızlık türüdür. Kaşıntı alerji, psikoloji, hastalık, arı ve böcek sokması gibi çeşitli faktörler sonucu ortaya çıkabilmektedir. Cildin bir bölgesinde meydana gelen kaşıntıların tedavisi kolay olsa da vücudun tamamına yayılan kaşıntının tedavisi daha zordur. Bu ve benzeri durumlarda uzman bir doktora başvurmak gerekmektedir.

cilt-kasintisi

Cilt Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

Ciltte ortaya çıkan kaşıntının birçok sebebi olabilir. Bu sebepler kişisel hatalar sonucu veya hastalıklar sonucu ortaya çıkabilmektedir. Başlıca cilt kaşıntısının nedenleri.

Kuru Cilt

Bireylerin fazla nemsiz ortamlarda uzun süre kalması, yaşlılık ve sık sık banyo yapmak cilt kuruluğuna sebep olan başlıca etmenlerin başında gelmektedir. Ciltte oluşan kuruluk sonucu döküntü ve kızarıklıklar oluşmaya başlar. Bu aşamadan sonra ciltte kaşıntılar ortaya çıkmaya başlar.

Cilt Hastalıkları

Suçiçeği, bit, pişik, mantar, böcek ısırıkları, gül hastalığı, egzama, uyuz ve ürtiker gibi birçok hastalık ciltte ağır tahrişlere, kızarıklıklara ve kaşıntılara sebep olabilmektedir. Genellikle bölgesel olarak meydana gelen bu hastalıklar sonucu deri su toplamaya başlar ve dökülür.

İç Hastalıklar

Kaşıntı her ne kadar deri üzerinde meydana gelen hastalıklar sonucu ortaya çıksa da zaman zaman iç hastalıklar sonucu da ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalıkların başında lösemi, demir eksikliği anemisi, karaciğer hastalıkları, böbrek yetmezliği ve lenf kanseri gibi hastalıklar ciltte kaşıntıya sebep olur. İç hastalıklar sonucu genellikle tüm vücutta kaşıntı oluşur. Hasta sürekli kaşınma hissi duysa da cildi oldukça sağlıklı görünür.

Alerji ve Tahriş

Çeşitli bitkiler, kozmetik ürünler, polenler ve böcek ısırığı gibi sebepler sonucu hastanın cildi tepki göstermeye başlar. Bu tepki tıpta alerji olarak adlandırılmaktadır. Alerji sonrası bu maddelerin etkilendiği yerde kaşınma hissi ve tahriş görülmeye başlanır. Alerjinin yanı sıra bazı kimyasallara, yün, lateks, deterjan, sabun ve makyaj ürünleri gibi birçok maddeye karşı hastanın derisi aşırı tepki gösterebilir. Bu tepki sonrası ciltte tahriş, kızarıklık ve kaşıntı meydana gelebilir.

Kaşıntı Nasıl Geçer?

Kaşıntı problemi birçok sebep sonucu ortaya çıkabildiği için birçok alandaki uzman doktor kaşıntı problemlerine bakabilmektedir. Genel olarak aile hekimi ve cilt hastalıkları uzmanları ciltte meydana gelen kaşıntı vakalarına bakmaktadırlar.

Kaşıntı problemini çözmenin en sağlıklı yolu kuşkusuz kaşıntının altında yatan rahatsızlığı veya hastalığı tedavi etmektir. Kaşıntıya sebep olan sorun tespit edildikten sonra farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Kortikosteroid kremler kullanılarak ciltteki tahriş giderilerek kaşıntı problemi tedavi edilebilir. Bu ilaçların yanı sıra antidepresan ve benzeri ilaçlarda kaşıntı rahatsızlığının tedavisinde kullanılabilmektedir.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.kasintisi.com Tüm Hakları Saklıdır.