menü resmi

Burun Kaşıntısı Nasıl Geçer

Burun, vücudumuzun en çok çalışan ve en çok ihtiyaç duyulan organlarından bir tanesidir. Bu organın aksamsı ya da anormal bir şekilde görevine devam etmesi de birçok hastalığı beraberinde getiriyor. Burun kaşıntısı da bu sorunlardan bir tanesidir ve hafife alınmayacak bir durum olduğunu da belirtmek gerekiyor. Peki bu kaşıntının sebepleri nelerdir? Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden bu sorunun nedenlerine de hep birlikte göz atalım…

 • Alerjik Sorunlar: Polen alerjisi, burun kaşıntısının en önemli nedenleri arasında gösteriliyor. Yine farklı alerjik durumlar da kaşıntıya sebebiyet verebiliyor ve burnun işlevini yitirmesine sebep olabiliyor. Kaşıntı uzun süreli ve sık devam ediyorsa hiç vakit kaybetmeden doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekiyor.
 • Uçuk Enfeksiyonu: Halk arasında uçuk olarak bilinen hastalık yalnızca dudak ve çevresinde değil, vücudun farklı bölgelerinde de baş gösterebiliyor. Burna yakın bölgelerde meydana gelen uçuk hastalığı da yine burun kaşıntısının en önemli nedenlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.
 • Sinüzit: Bu bölgede yaşanan en sorunlu hastalıklardan bir tanesi hiç şüphesiz: Sinüzit… Ağrılı bir hastalık olmasının yanı sıra kaşıntıya sebebiyet verdiğini de ifade etmek gerekiyor. Sürekli devam eden kaşıntı durumu kişinin burun bölgesinin zayıflamasına ve yaralanmasına da neden oluyor. En kısa sürede uzmana başvurmak ve tedavi için harekete geçmek en doğru tercih olacaktır.
 • Zona hastalığı
 • Sedef hastalığı
 • Mantar
 • Saman nezlesi
 • Astım

burun-kasintisi

Burun Kaşıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

 • Antihistaminik Tedavi: Antihistaminik ilaçlar, alerjik reaksiyon tedavisinde en çok başvurulan ilaç gruplarından bir tanesidir. Burun spreyleri de bu bağlamda öncelikli olarak tercih ediliyor. Bununla birlikte oral yolla alınacak ilaçlar sayesinde de burun kaşıntısının önüne geçmek mümkündür. Doğru tedavi ile birlikte bu sorundan en kısa sürede kurtulacağınızı bilmenizde fayda var.
 • Buhar Tedavisi: Burun tıkanıklığının ve burnun kuru kalmasının sonucu olarak da bilinen burun kaşıntısı, buhar tedavisi ile birlikte ortadan kaldırılabiliyor. Birçok forumda ve web sitesinde bu uygulamayı evde kendi başınıza yapabileceğiniz söylenmiş fakat bizler bunu asla ve asla denememeniz gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Buhar tedavisi için bir uzmandan yardım almanız çok daha doğru olacaktır. Elde edeceğiniz sonuçlar da bu sayede çok daha sağlıklı olacak.
 • Losyon ve Merhem Tedavisi: Cilt kuruluğu, burun kaşıntısındaki en önemli etkenlerden biri olarak gösteriliyor. Burun içerisindeki kuruluk durumu da şiddetli kaşıntıya neden olabilir ve bu sorunu losyon ve merhem tedavisi ile birlikte ortadan kaldırmak da mümkündür. Doktor tarafından yazılacak olan reçetenin dışına çıkmamakta fayda var ancak acil durumlarda eczacılardan da yardım alabilir ve önerecekleri ilaçları satın alabilirsiniz. Düzenli ilaç kullanımı ile birlikte sorun kısa sürede ortadan kalkacaktır.
Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.kasintisi.com Tüm Hakları Saklıdır.