menü resmi

Bacak Kaşıntısı

Bacak Kaşıntısı, Nedenleri ve Tedavisi

Bacaklarda oluşan kaşıntılar ve kızarıklar genellikle aynı sebeple ortaya çıktığı düşünülse de ikisinin oluşmasına sebep olan faktörler farklı olabilmektedir. Kaşıntının oluştuğu bölgede meydana gelen kızarıklar, deride dökülme ve şişlikler hastalığın nedeni ile ilgili bilgiler verebilmektedir. Deride oluşan deformasyonların derecesi ve çeşitliliği bacaklarda meydana gelen kaşıntının belirtileri olarak görülür ve tedavisi için büyük önem arz etmektedir.

Bacak Kaşıntısı Sebepleri

Bacaklarda meydana gelen şiddetli kaşınma genellikle geceleri uykusuzluğa ve gerginliğe sebep olurken sürekli kaşıma sonrası bacakta kanama ve derinin aşınmasına sebep olabilmektedir. Bu sebepler arasında en belirgin olan tahriş sonucu oluşan kontakt dermitat, kol köklerinde iltihaplanma meydana gelmesi sonucu oluşan folikülit ve bazı cilt kanseri hastalıkları olabilmektedir. Bunun yanı sıra bacakta oluşan kaşınma genellikle çevresel etkenler sonucu oluşan bir alerjik veya kimyasal bir tahrip sonrası ortaya çıkabilmektedir. Sıcak havaların etkisi, aşırı sürtünme ve çeşitli tahrişlerde bacakta kaşınmanın oluşmasına sebep olabilmektedir.

Dış etkenlerin yanı sıra yenilen veya kullanılan herhangi bir ilaç veya gıda sonucu bacakta kaşınmaya sebep olabilmektedir. Bacakta meydana gelen bu kaşıntılar her ne kadar hayati bir tehdit oluşturmasa da hafife alınmaması gerekmektedir. Nitekim aşırı kaşınma sonucu deride kalıcı tahrip ortaya çıkabilir. Bacaklarda kızarıklar ve aşırı kaşınma görülmesi durumunda cildiye uzmanına görülmesi gerekmektedir.

Alerjik reaksiyonların yanı sıra cildin uzun bir süre boyunca kuru kalması ve mantar enfeksiyonuna uğraması olabilir. Vitamin, demir eksikliği, kan hastalıkları, tiroid ve benzeri rahatsızlıklar bacakta kaşınmaya sebep olabilmektedir.

bacak-kasintisi-nasil-gecer

Bacak Kaşıntısı Belirtileri

Bacaklarda meydana gelen kaşıntıların en belirgin belirtileri deri üzerinde oluşan kızarıklıklar ve aşırı kaşınma hissidir. Kronik hastalarda meydana gelen kaşıntı durumlarında deri üzerinde kabarcıklar oluşur ve bu kabarcıkların patlatılması sonrası saydam bir akıntının çıktığı görülür. Bu yerlerde yer yer sınırlı lezyonlarda görülmektedir.

Bacak Kaşıntısı Tedavisi

Bacaklarda meydana gelen kaşıntının yukarıda da belirttiğimiz gibi birçok sebebi olabilir. Bu sebeple eğer bacağınızda kronik derecede kaşıntılar bulunuyorsa uzman bir doktora başvurmanız önerilir. Nitekim evde uygulamaya çalışacağınız çeşitli tedavi yöntemleri genellikle işe yaramayabilir hatta kaşıntıların artmasına sebep olabilir. Bacakta meydana gelen kaşıntı ve kızarıklık gibi rahatsızlıklar için bir cildiye uzmanına gitmeniz gerekmektedir.

Doktora başvurduktan sonra genellikle tedavi süreci belirtilerin ve deride oluşan tahribin incelenmesi ile kaşıntıya sebebiyet veren ana neden tespit edilerek bu yönde bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Eğer meydana gelen kaşıntının sebebi herhangi bir alerjik tepkime ise ne tür maddelere alerjinizin olduğu oldukça önemlidir. Doktorlar genellikle bir dizi uygulaması basit testlerle alerjiye sahip olduğunuz maddeleri ve alerjenleri tespit eder ve ardından çeşitli ilaç tedavileri uygulayarak kaşıntıdan kurtulmanızı sağlarlar.

Alerji dışında herhangi bir sebep ile oluşan kaşıntılarda ise farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.kasintisi.com Tüm Hakları Saklıdır.