menü resmi

Ayak Kaşıntısı Rahatsızlığı Olanlar

Ayak Kaşıntısı

Ayak kaşıntısı problemi her zaman her insanın başına gelen ve oldukça rahatsız edici problemlerin başında gelmektedir. Ayak kaşıntısı genel bir rahatsızlık olmamakla birlikte farklı sebepler sonucu ortaya çıkan bir problemdir. Ayak kaşıntısı belirli sebepler sonucu ortaya çıktığı için birkaç tedavi yöntemi ile kolayca giderilebilmektedir. Ancak ayağınızdaki kaşıntılar oldukça rahatsız edici ise doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir.

Ayak Kaşıntısı Neden Olur?

Ayak kaşıntısına neden olan en büyük problemlerin başında alerjik maddeler, ayak mantarı, böcek sokması ve benzeri problemler yer almaktadır.

Alerjik Problem

Alerji kısaca insan vücudunun birçok farklı yabancı maddeye gösterdiği bir tepkidir. Bu maddelere alerjen maddeler denir. Vücuda temas eden bu alerjen maddeleri düşman olarak gören bağışıklık sistemimiz kaşıntı olarak bir tepki gösterir. Bu alerjen problemin en belirgin belirtisi kaşıntılardır. Kaşıntıların yanı sıra nefes darlığı, sersemlik, aksırma ve düşük kan basıncı gibi belirtiler yer almaktadır.

Alerjik problemin tespit edilebilmesi için doktora başvurmak gerekmektedir. Doktorlar tarafından yapılan alerjen testleri sonucu antihistamin ilaçlar kullanılarak bu kaşıntı probleminden kurtulabilmeniz mümkündür.

Ayak Mantarı

Ayak mantarı farklı sebepler sonucu oluşan ve ayak parmakları arasında biriken ve oldukça zararlı bir problemdir. Ayak mantarı oldukça bulaşıcı bir hastalık olup korunmak için ayakları kuru tutmak ve sürekli temiz çoraplar giymek gerekmektedir. Ayak mantarı oldukça bulaşıcı olup ağır bir ayak kokusuna neden olmaktadır. Ayak mantarı zeminlerden, ayakkabılardan ve çeşitli yüzeylerden bulaşabilmektedir. Ayak mantarından korunmak için toplumun sürekli olarak kullandığı bölgelerde çıplak ayak ile gezmemek gerekmektedir.

ayak-kasintisi-neden-olur

Ayak mantarının en belirgin belirtilerinin arasında ayak kaşıntısı, ayakta pullanma, deri kabarması, parmak arasının kaşınması ve yanması, su toplama ve çatlaklar olarak görülebilir. Tedavisi için ise eczanelerden doktor danışmanlığında alınan mantar ilaçlar ve mantarın etkisi oldukça geniş ise ağızdan alınan ilaçlarda rahatsızlığınızı gidermek için yeterli olacaktır.

Arı Sokması

Arı ve böcek sokması sonrası ayakta kızarma, ağrı ve şişme belirtileri görülmeye başlanır. Nadir olarak ise deri tabanın altında yanma hissi oluşabilmektedir. Eğer arı ve benzeri böcek sokmalarına karşı alerjiniz bulunuyor ise acil olarak doktora başvurmanız önerilir. Nitekim bazı alerjik hastalar hayati riskler taşıyan düşük kan basıncı ve şişmeler meydana gelebilmektedir.

Tahta Kurusu

Tahta kuruları genellikle geceleri ortaya çıkmaktadırlar. Asalak bir canlı olan tahta kuruları sürekli olarak tahtaların içinde yaşadıkları tahta kurusu adını almışlardır. Bu asalak canlılar genellikle hayvanların ve insanların kanını emerek beslenen canlılardır. Tahta kuruları insan derisine yapışarak kan emmeye başlar ve oldukça zor çıkarılan bir canlıdır.

Tahta kuruları genellikle otel ve sığınak gibi insanların topluca bulunacağı bölgelerde ortaya çıkmaktadır. Tahta kurusunun yapıştığı bölgede kızarıklıklar, kaşıntılar, şişlikler meydana gelmektedir. Doktora başvurarak tedavi ile bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Oral antihistamin ve hidrokortizon gibi kremler kullanılarak kaşıntı probleminden kurtulabilirsiniz.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.kasintisi.com Tüm Hakları Saklıdır.