menü resmi

Alerji Kaşıntısı

Alerji insan vücudunun çeşitli maddelere karşı gösterdiği bir çeşit doğal reaksiyon sorunudur. Alerji olan insanların en büyük rahatsızlıklarından bir tanesi de kuşkusuz kaşıntıdır. Kaşıntı hali insanları oldukça rahatsız eden ve alerji oluşan vücut bölgesinde tahrişlere neden olabilen bir sağlık problemidir. Alerji sonucu vücudun bir veya daha fazla bölgesinde kaşıntı görülebilmektedir. Ufak ve büyük çaplı kaşıntılar tıbbi destek ve çeşitli bitkiler ile de giderilebilmektedir. Fakat alerji konusunda kullanılacak bitki tedavileri için doktorunuza danışmadan bir tedavi uygulamamanız önerilir.

Alerji Nedenleri

Alerji insan bağışıklık sisteminin normal şartlarda zararsız olan maddelere karşı aşırı gösterdiği tepkidir. Eğer parfüm koklarken hapşırıyor ve bahar aylarında sürekli polenler sebebi ile rahatsız oluyorsanız sizlerde de alerji olabilir. Tıp dünyasında alerjinin tam olarak neden oluştuğu henüz belirlenememiştir. Alerjinin temelli olarak giderilmesi tıbbı olarak mümkün değildir ancak çeşitli ilaçlar ve tedavi yöntemleri ile alerji sonrası oluşan kaşıntılardan kurtulabilirsiniz.

Alerji Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Alerji çeşitli bitki polenleri, toz ve bakteriler gibi oldukça küçük maddeler sebebi ile oluşabilmektedir. Alerji kaşıntısına birtakım bitkiler iyi gelebilmektedir. Alerji kaşıntısına iyi gelen bitkiler;

Aynısefa Bitkisi

aynisefa-bitkisi

Ülkemizin çeşitli bölgelerinde yetiştirilebilen Aynısefa bitkisi alerji sonrası oluşan kaşıntılara oldukça faydalı bir bitkidir. Bu bitki birçok bölgede vücutta oluşan tahrişleri iyileştirmek ve iltihabı engellemek için oldukça yaygın kullanılmaktadır. Aynısefa bitkisi cilde ilaç şeklinde uygulandığında antibakteriyel ve antiviral bir özelliğe sahip olur. Özellikle arı sokması sonrası oluşan alerjilere oldukça faydalıdır.

Papatya

papatya

Papatya birçok rahatsızlıkta kullanılan oldukça faydalı bir bitkidir. Papatya bitkisinin çayı hazırlanarak kaşınan bölgeye sürülür. Papatya çayı kaşıntılı bölgeye uygulanarak tahrişi ve iltihabı azaltarak vücutta rahatlama sağlar. Antiseptik ve antibakteriyel özelliği sayesinde papatya oldukça ağrı kesici bir bitkidir.

Çay Ağacı Yağı

cayagaci-yagi

Çay ağacı yağı egzama, alerji kaşıntısı ve kuru ciltleri nemlendirmek amacıyla kullanılan oldukça kullanışlı ve sağlı bir besindir. Cilde sürülerek ciltteki nem oranını arttırır aynı zamanda bölgede oluşan enfeksiyonları da yok eder. Çay ağacı yağı duş alırken su ile birlikte vücuda uygulanabilir. Banyo suyuna 10 damla yağ ilave edilir ve bu su ile duş alarak vücudunuzda oluşan kaşıntılardan kurtulabilirsiniz.

Taze Fesleğen

taze-feslegen

Taze fesleğen bitkisi birçok rahatsızlığa olan faydası ile oldukça bilinen bir bitkidir. Taze fesleğen bitkisinin yaprakları kaşıntıya oldukça faydalıdır. Yapraklar kaşınan vücuda uygulandığında bölgede oluşan iltihabı söker böylece zamanla bölgede oluşan kaşıntıda zamanla geçer. Böcek sokması ve benzer sorunlar nedeniyle oluşan kaşıntılara karşı taze fesleğen kullanılmaktadır.

Ayrıca Sarı Kantaron, karakafes otu, zeytinyağı, sakız otu, kan otu ve kuş otu gibi bitkilerde alerji sonrası oluşan kaşıntılara oldukça faydalıdır. Bu bitkilerin kaşıntıyı giderici ve iltihap sökücü etkileri bulunmaktadır. Kaşıntı oluşan bölgelere uygulanarak rahatsızlıklarınızı giderebilmeniz mümkündür. Aşırı derecedeki kaşıntılar için doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.kasintisi.com Tüm Hakları Saklıdır.