menü resmi

Alçı Kaşıntısına Çözüm

Alçı Kaşıntısı

Zaman zaman insanların çeşitli küçük veya büyük kazalar sonucu vücudundaki kemikler kırılabilmektedir. Bu kırıklar oldukça ciddi yaralanmalar olduğu için tedavi olarak alçı uygulaması kullanılmaktadır. Alçıya alınan kırık vücut uzuvları aylar boyunca alçı içinde kalabilmektedir. Bu süreçte hastalar birçok rahatsızlık ve sorun ile karşılaşabilmektedir. Alçı gündelik hayatta fiziksel engelin yanı sıra belli başlı bazı rahatsızlıklara da yol açabilmektedir.

Alçılı bölgenin kaşınması bu ufak rahatsızlıklardan bir tanesi olarak gösterilebilir. İnsan vücudu her zaman belli etmenlere bağlı olarak bazı durumlara kaşıntı olarak tepki verebilmektedir. Bu durumlar terleme, alerji, tüylü elbiseler ve arı sokması gibi değerlendirilebilir.

Kaşıntı Neden Oluşur?

İnsan vücudunda ortaya çıkan kaşıntı problemi temel olarak deride bulunan sinir uçlarının farklı sebepler nedeniyle uyarılması sonucu ortaya çıkabilmektedir. Uyarılan bu sinirler insanda kaşıma hissi doğurmaktadır. Kaşıntıya sebep olabilecek birçok etmen bulunmaktadır. Bunlar hastalıklar, psikolojik baskı veya etkiler, böcek ısırması, alerji ve kuruyan cilt sebep olabilmektedir. Alçılı bölgenin kurumasındaki temel etmenler hava almadığı için kuruyan cilt, psikolojik baskı ve vücudun zamanla alçıya verdiği etki olarak görülebilir.

alci-kasintisi-nasil-gecer

Alçı Kaşıntı Nasıl Geçer?

Hastalar çoğu zaman farklı yöntemler ile alçı altındaki teninde oluşan kaşıntıyı gidermeye çalışmıştır. Bunlar arasında alçının içine su dökmek, şiş ve benzeri uzun aletler sokmak ve alçıyı hareket ettirmek gibi birçok eylemlerde bulunmuşlardır. Ancak bu tür yöntemler hastalara oldukça ciddi sorunlar doğurabilmektedir. Eğer kaşıntı oldukça dayanılmaz bir hal aldıysa doktora başvurmak en iyi çözüm olacaktır. Bu yöntemin yanı sıra uygulanacak bir dizi uygulama ile de kaşıntınızdan kurtulabilmeniz mümkündür.

Alçıyı Değiştirmek

Alçılı bölgede oluşan kaşıntılarınız eğer dayanılmaz bir hal almaya başladıysa ve kendiliğinden geçmiyor ise doktorunuza başvurarak alçıyı değiştirmeniz tavsiye edilir. Zamanla havasız ve nemsiz kalan alçılı bölgedeki sinir uçları sürekli olarak uyarıldığı için kaşıntı isteği oluşmaktadır. Doktorunuza başvurarak alçılı bölgeyi temizleyip çeşitli ilaçlar kullanarak kaşıntıdan kurtulabilir daha sonra yeni bir alçı yaptırarak bu rahatsızlığınızı gidermiş olursunuz. Kaşıntı probleminin tekrar yaşanmaması için eğer pamuk ve benzeri kumaşlara alerjiniz bulunmuyor ise pamuk alçı çorapları kullanarak tekrar kaşıntı problemi ile karşılaşmazsınız.

Kaşıntı İlacı Kullanmak

Kaşıntıyı gidermek için bir diğer yöntem ise ilaç kullanımıdır. Antihistaminik olarak bilinen kaşıntı giderici ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar histaminin etkisini ortadan kaldırmaktadır. Histamin hastanın alerji olduğu durumlarda ortaya çıkan bir problemdir.

Kaşıntıyı Gidermek İçin Yapılmaması Gerekenler

Hastaların genel olarak yaptığı en büyük yanlışlardan bir tanesi de alçı altında oluşan kaşıntıyı alçının kenarından şiş ve benzeri sert cisimleri sokarak gidermeye çalışmasıdır. Bu yöntem oldukça risklidir. Nitekim şiş yanlışlıkla deriye zarar verebilir bunun yanı sıra alçıya zarar vererek kırığın iyileşmesini engelleyebilir. Bir diğer yanlış yöntem ise alçının içine su dökmektir. Eğer kullanılan alçı suya dayanıksız ise alçı zarar görebilmektedir.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.kasintisi.com Tüm Hakları Saklıdır.