menü resmi

2. derece Yanık Kaşıntısına Ne iyi Gelir?

İkinci derecede yanıklar cildin hem dış hem de iç tabakasının yandığı bir yanık türüdür. Tıpta Epidermis ve dermis olarak bilinen iç ve dış tabakalarının hasar gördüğü bu yanık türü oldukça ciddi yanıklardır. Bu yanık türüne maruz kalan ciltler oldukça büyük boyutlarda hasar görür ve büyük oranda su toplar. Bunun yanı sıra ciltte büyük oranda kızarıklar meydana gelir. Bu yanık derecesinde deri oldukça nemli ve ıslak görünür. Bu derecedeki yanıkların iyileşme süreci yaklaşık 2 ila 4 hafta arasında değişmektedir.

2-derece-yanik-kasintisi

İkinci derede yanıklar kendi alanında iki farklı durumda değerlendirilir. Yüzeysel ve derin yanıklar olarak ikiye ayrılan bu yanık derecesinde cildin yanan kısmının hem üst kısmı hem de alt kısmı yüzeysel şekilde zarar görür. Cildin yanıcı maddeler, ateş veya sıcak su ile teması sonrası 2.derecede yanıklar ortaya çıkmaktadır.

2. Dereceden Yanıklar Neden Oluşur?

Bu türden yanıklar genellikle sıcak su teması, güneşlenme ve yangın gibi sebepler sonucu oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra ampul, ütü ve benzeri oldukça sıcak nesnelerin vücut ile doğrudan teması sonrası da oluşabilmektedir.

2.Dereceden Yanık Belirtileri

  • Yanık bölgede oluşan aşırı acı ve ağrı hissi
  • Su Toplama, Şişlik
  • Islak ve oldukça nemli bir görünüm
  • Kızarıklık
  • Kaşıntı

Yanık Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

2.Dereceden yanıkların en belirgin belirtilerinden bir tanesi de yanık bölgesinde oluşan kaşıntı hissidir. Kaşıntı yanık sonrası oluşan tahribat sonucu vücudumuzun verdiği bir tepki olarak görülmektedir. Bu kaşıntılar zamanla dayanılmaz bir hal almaya başlar ve insanlar yanık bölgesinde acı hissettiği için bu kaşıntıları fiziksel olarak giderememektedirler. Bu kaşıntıları gidermek için yanıkları tedavi etmek gerekmektedir.

Yanık Bölgesi Sürekli Serin Tutun

Yanık bölge yüksek sıcaklığa maruz kaldığı için bu bölgenin sürekli serin tutulması oldukça önemlidir. Böylece yanık bölge daha hızlı iyileşme süreci gösterecektir. Böylece yanık bölgede oluşan kaşıntılarda zamanla azalır. Gerekmedikçe güneş altında tutmamak, kalın giysiler giymemek gereklidir. En azından yanık bölgeyi koruyarak dışarı çıkılabilir.

Nemli Tutun

Suda ıslatılmış bir bez ile sürekli yanık cildinizi nemli tutmaya çalışın. Böylece kaşıntılarınız zamanla geçecektir. Nemli durduğu sürece yanıklar zamanla daha hızlı iyileşecektir. Bunun yanı sıra günde birçok kez su içerek vücudunuzun su oranını yükseltmeye çalışın.

Kaşıntı Yapacak İşlerden Uzak Durun

Terlemek, tüylü elbiseler giymek, güneşe çıkmak, toz ve toprak gibi insan vücudunda kaşıntı oluşturan yerlerden ve durumlardan uzak durun. Bunların yanı sıra vücudunuzun alerjisi bulunan yiyeceklerden ve durumlardan çekinmeye çalışın.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.kasintisi.com Tüm Hakları Saklıdır.